Dużo czy mało? 20 lat- w obliczu wieczności to ułamek nanosekundy, w przeliczeniu na jedno życie-całkiem sporo. Dla 40 wolontariuszy z hospicjum w Jastrzębiu-Zdroju ten czas ma inne przełożenie. Po pierwsze stanowią go bezinteresowne odruchy serca, kiedy rozum podpowiada „Zajmij się swoimi sprawami” , a serce właśnie dyktuje imperatyw działania oparty na całkowitym oddaniu siebie potrzebującym. Po drugie , bycie dla innych jest tak naprawdę byciem dla siebie. Przeglądanie się w oczach cierpiącego człowieka, to odnajdywanie największych pokładów ludzkiej solidarności. „Wyobraźnia miłosierdzia”- jak pięknie ujął to papież Jan Paweł II jest darem, który posiadają nieliczni. Dlatego właśnie –aby dzielić się radością z posiadania tego daru, członkowie Stowarzyszenia Hospicjum Domowego im. Ks. Dutkiewicza 20 kwietnia 2013r. uroczystą Mszą Świętą w parafii św. Katarzyny rozpoczęli obchody 20-lecia istnienia hospicjum.

Jastrzębskie Hospicjum jako jedyne w województwie śląskim oparte jest na pracy wolontariuszy. Obecnie zespół hospicjum tworzą lekarze, pielęgniarki, ksiądz kapelan oraz wolontariusze niemedyczni – około 40 osób. Wolontariusze to ludzie, którzy poświęcają swój wolny czas aby towarzyszyć i pomagać chorym oraz ich rodzinom. Najważniejszą cechą członków zespołu hospicyjnego jest życzliwość, serdeczność i otwartość na potrzeby cierpiących osób. Wśród wolontariuszy są ludzie czynni zawodowo, emeryci, studenci oraz uczniowie szkół średnich. Trzeba podkreślić, że wszyscy członkowie hospicjum pracują bezinteresownie – bez wynagrodzenia pieniężnego. Opieka hospicyjna jest nieodpłatna dla chorego i jego rodziny.

Hospicjum dla zapewnienia całościowej opieki i możliwości pozostawania pacjentów w warunkach domowych posiada także wypożyczalnię sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego, do którego mają nieodpłatny dostęp chorzy podopieczni Hospicjum. Do dyspozycji chorych przekazane są: łóżka wielofunkcyjne, koncentratory tlenu, materace przeciwodleżynowe, ssaki, wózki inwalidzkie, środki higieny osobistej, zestawy do kroplówek itp.

Wolontariusze Hospicjum Domowego  opiekują się osobami w terminalnym okresie choroby nowotworowej, w ich domach, w środowisku które znają i gdzie czują się najlepiej, gdzie najbliżsi są cały czas, a nie tylko w czasie krótkiej wizyty w szpitalu. Swoją działalnością otacza osoby potrzebujące, bez względu na wyznawany przez nich światopogląd lub wiarę. Hospicjum otacza opieką chorych z terenu miasta Jastrzębie-Zdrój.

Od początku swojej działalności Hospicjum objęło opieką 1427 chorych i ich rodziny. Jako jedyne na terenie Miasta Jastrzębia – Zdroju, w sposób zorganizowany sprawuje opiekę nad osobami terminalnie chorymi  w warunkach domowych.

Hospicjum utrzymuje się ze składek społecznych i darowizn. Część środków jest pozyskiwana z programów prowadzonych przez Hospicjum, takich jak: kampania 1% podatku, Kwesta Listopadowa na cmentarzach, Kampania "Pola Nadziei”.

Zebrane środki  przeznaczane są  na działalność statutową Hospicjum, co w przełożeniu na praktykę oznacza zakup niezbędnego sprzętu medycznego, oraz środków pielęgnacyjnych. Wszystko to służy zapewnieniu komfortu Podopiecznym Hospicjum, przyniesieniu im ulgi w cierpieniu oraz spowodowaniu, że następstwa choroby staną się możliwe i łatwiejsze do udźwignięcia. Wsparcie jakie Hospicjum otrzymuje oraz   20 – letnia bezinteresowna pomoc wolontariuszy  to dobro okazane drugiemu człowiekowi, które wraca w dwójnasób.

Przeczytaj zaproszenie