Rys historyczny
Idea ruchu hospicyjnego, która wywodzi się z Wielkiej Brytanii to opieka nad osobami w terminalnym okresie choroby nowotworowej, kiedy leczenie onkologiczne, operacyjne czy każde inne nie przyniosło rezultatu a chory wymaga opieki, otoczony troską rodziny, przyjaciół i nas hospicjantów.
Hospicjum Domowe istnieje przy parafii p.w. św. Katarzyny w Jastrzębiu-Zdroju od maja 1993 roku. Inicjatorem powstania hospicjum był ksiądz proboszcz Wacław Basiak. Jego inicjatywa spotkała się z przychylnym odzewem środowiska medycznego naszego miasta. W grupie wolontariuszy hospicjum znaleźli się lekarze i pielęgniarki w sumie około 20 osób.
Z okazji 10 lecia działalności wystąpiliśmy do władz kościelnych o zgodę na nadanie naszemu hospicjumimienia księdza Eugeniusza Dutkiewicza SAC (pallotyn), który zmarł 11 września 2002 roku w wieku 55 lat. Był on propagatorem opieki hospicynej w naszym kraju. Założył on stacjonarne hospicjum w Gdańsku, które obecnie nosi jego imię. Wielu członków naszego hospicjum poznało osobiście tego wspaniałego kapłana. 17 maja 2003 roku, w kościele p.w. św. Katarzyny o godzinie 18:00 odbyła się uroczysta msza święta koncelebrowana przez ks. dziekana Wacława Basiaka, przedstawiciela Prowincjała Pallotynów ks. Adriana Galbasa i diakona Andrzeja Neblika, której przebieg uświetniły parafialny chór "Lira" i schola dziecięca z parafii NMP Matki Kościoła. Po zakończeniu mszy wystąpił dziecięcy zespół wokalny-taneczny "Ychtis". Następnie odsłonięto tablicę pamiątkową hospicjum umieszczoną przy wejściu do domu parafialnego.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz miasta z prezydentem Marianem Janeckim oraz delegacje zaprzyjaźnionych hospicjów ze Śląska.
Nasza siedziba
W Domu Parafialnym im. bł. Jana Pawła II dysponujemy dwoma pomieszczeniami.Jedno to magazyn a drugie to pomieszczenie, w którym spotykamy się, co tydzień w każdy poniedziałek. Omawiamy wtedy bieżące sprawy hospicjum, dzielimy się swoimi spostrzeżeniami i uwagami. W każdy ostatni poniedziałek miesiąca odbywa się msza święta. Jest ona sprawowana przez kapelana hospicjum ks. proboszcza Wacława Basiaka w intencji zmarłych w ostatnim okresie podopiecznych hospicjum, oraz za wolontariuszy, którzy obchodzą imieniny lub urodziny w danym miesiącu. W okresie Wielkiego Postu i Adwentu odbywają się Dni Skupienia dla członków hospicjum.
Dlaczego mówimy o naszym hospicjum - DOMOWE?
Dlatego, że opiekujemy się osobami w terminalnym okresie choroby nowotworowej, w ich domach, w środowisku które znają i gdzie czują się najlepiej, gdzie najbliżsi są cały czas, a nie tylko w czasie krótkiej wizyty w szpitalu. Swoją działalnością otaczamy osoby potrzebujące, bez względu na wyznawany przez nich światopogląd lub wiarę. Hospicjum otacza opieką chorych z terenu miasta Jastrzębie-Zdrój.
W Jastrzębiu-Zdroju nie istnieje hospicjum stacjonarne. Mieszkańcy naszego miasta bardzo często mylą nasze hospicjum domowe z oddziałem Szpitala Wojewódzkiego dla osób przewlekle chorych, który mieści się na osiedlu Przyjaźń, lub z Domem Pomocy Społecznej. Są to odrębne placówki.
Hospicjum nie zastępuje rodziny, tylko ją wspiera w czasie choroby jej członka.
Zespół hospicjum tworzą lekarze, pielęgniarki, ksiądz kapelan oraz wolontariusze niemedyczni. Wolontariusze niemedyczni to serce hospicjum. Są to ludzie nie mający wykształcenia medycznego, którzy poświęcają swój wolny czas aby towarzyszyć i pomagać chorym oraz ich rodzinom. Najważniejszą cechą członków naszego zespołu jest życzliwość, serdeczność i otwartość na potrzeby cierpiących osób
Wśród wolontariuszy są emeryci, ludzie czynni zawodowo, studenci oraz uczniowie szkół średnich. Wolontariuszem posługującym przy chorych może zostać tylko osoba pełnoletnia. Wolontariusze podnoszą swoje umiejętności uczestnicząc w sesjach naukowych, kursach, szkoleniach, rekolekcjach, mają do dyspozycji pomocną lekturę. Wolontariusze niemedyczni do chorych idą zawsze w towarzystwie wykwalifikowanych i doświadczonych pielęgniarek. Po tzw. stażu, gdy nabiorą doświadczenia chodzą do chorych sami zwłaszcza dla trwania przy chorym.
Trzeba podkreślić, że wszyscy członkowie hospicjum pracują bezinteresownie - nie posiadamy etatów.
Opieka hospicyjna jest nieodpłatna dla chorego i jego rodziny.
Wypożyczalnia sprzętu dla pacjentów
Hospicjum do zapewnienia całościowej opieki i możliwości pozostawania pacjentów w warunkach domowych posiada wypożyczalnię sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego, do którego mają nieodpłatny dostęp chorzy podopieczni. Dysponujemy: łóżkami wielofunkcyjnymi, koncentratorami tlenu, materacami przeciwodleżynowymi, ssakami, wózkami inwalidzkimi, środkami higieny osobistej, zestawami do kroplówek itp.
Finansowanie
Hospicjum utrzymuje się ze składek społecznych i darowizn. Część środków jest pozyskiwana z programów prowadzonych przez Zarząd, takich jak: kampania 1,5% podatku, Kwesta Listopadowa na cmentarzach, Kampania "Pola Nadziei".