logo2 slajd3 slajd4 slajd5

20 kwietnia 2013 r. w parafii  p.w. św. Katarzyny  mszą  świętą o godz. 10.00 rozpoczną się obchody 20 – lecia Hospicjum Domowego im. ks. E. Dutkiewicza przy parafii św. Katarzyny w Jastrzębiu – Zdroju. Patronat  Honorowy objął Arcybiskup Wiktor Skworc oraz  Prezydent Miasta Jastrzębie– Zdrój Marian Janecki.

Hospicjum Domowe istnieje od maja 1993 r.. Inicjatorem powstania hospicjum był ksiądz Wacław Basiak, lek. Jolanta Kosta i pielęgniarka Eugenia Ploch -  ich pomysł spotkał się z przychylnym odzewem środowiska medycznego naszego miasta. W grupie wolontariuszy Hospicjum znaleźli się wówczas lekarze i pielęgniarki oraz wolontariusze niemedyczni - w sumie około 20 osób, których chęć służenia innym swoją fachową wiedzą oraz praktycznymi umiejętnościami okazała  się być nieoceniona.

Dużo czy mało? 20 lat- w obliczu wieczności to ułamek nanosekundy, w przeliczeniu na jedno życie-całkiem sporo. Dla 40 wolontariuszy z hospicjum w Jastrzębiu-Zdroju ten czas ma inne przełożenie. Po pierwsze stanowią go bezinteresowne odruchy serca, kiedy rozum podpowiada „Zajmij się swoimi sprawami” , a serce właśnie dyktuje imperatyw działania oparty na całkowitym oddaniu siebie potrzebującym. Po drugie , bycie dla innych jest tak naprawdę byciem dla siebie. Przeglądanie się w oczach cierpiącego człowieka, to odnajdywanie największych pokładów ludzkiej solidarności. „Wyobraźnia miłosierdzia”- jak pięknie ujął to papież Jan Paweł II jest darem, który posiadają nieliczni. Dlatego właśnie –aby dzielić się radością z posiadania tego daru, członkowie Stowarzyszenia Hospicjum Domowego im. Ks. Dutkiewicza 20 kwietnia 2013r. uroczystą Mszą Świętą w parafii św. Katarzyny rozpoczęli obchody 20-lecia istnienia hospicjum.